افشاگری های وزیری هامانه پس از برکناری از وزارت نفت

مدعیان اصولگرایی را که دم از نظارت می زنند ولی همه را با یک چوب می رانند به خدا واگذار می کنم.> این جمله بخشی از سخنان سیدکاظم وزیری هامانه بود که طی دو سال گذشته سکان هدایت وزارت نفت در دولت نهم را برعهده داشت؛ دولتی که به باور کارشناسان اقتصادی، نفتی ترین دولت ایران در 27 سال گذشته بوده است و با این حساب بدون شک جایگاه بزرگی برای نفت در بوروکراسی اجرایی خود باز کرده است.

     
    خداحافظی وزیری هامانه از وزارت نفت اما شاید پرسروصداترین اتفاق عملیاتی در حوزه اقتصاد ایران طی چند ماه گذشته بود. هرچند که همزمان با او علیرضا طهماسبی- وزیر صنایع و معادن- نیز مجبور شد تا کلید وزارت صنایع را به سرپرستی دیگر در کابینه نهم واگذار کند اما بی تردید حذف یا برکناری وزیری هامانه توانست تا حد بسیار زیادی رسانه ها و تحلیلگران اقتصادی- سیاسی را به خود مشغول کند. او هرچند که نقش بزرگی در اجرای سهمیه بندی بنزین به سبک و سیاق دولت نهم داشت، ولی هستند آگاهانی که می گویند او همواره از منتقدین رفتار دولت در مورد بنزین بوده و با تلخی از اجرای دستور سهمیه بندی بنزین یاد می کرده است، یعنی همان مولفه ای که در مراسم تودیع وزیری هامانه، معاون نخست محمود احمدی نژاد- پرویز داوودی- با تاکید فراوان آن را تنها راه برون رفت از بحران مصرف انرژی معرفی کرد. همین مساله شاید نشانی باشد از اختلاف نه چندان کوچک در حوزه انرژی که توانست وزیری هامانه را به جایی برساند که با تندی از اصولگرایان گله کند. او با قاطعیت گفت: <من توان کار داشتم و می توانستم ادامه بدهم اما برکنارم کردند. شرایط امروز صنعت نفت با شرایط ارتش در سال 1357 یکی است. آن زمان عده ای تلاش می کردند ارتش را مضمحل کنند که امام (ره) و مسوولان با درایت، ارتش را حفظ کردند و امروز نیز عده ای می خواهند صنعت نفت را از بین ببرند که این درایت مسوولان را می طلبد.> این اظهار نظر بخشی از سخنان وزیری هامانه است.

   
    
    بحران انرژی

    او در مراسم تودیعش خطاب به دکتر داوودی، معاون اول رئیس جمهور، اظهار کرد: اگر فکری به حال انرژی نکنیم تا 15 سال آینده کشور با فاجعه روبه رو خواهد شد.

    وی با اشاره به اینکه از سال 1360 در رده مدیریت و معاونت وزیر در صنعت نفت کار کرده ام، تاکید کرد: حاضر به اثبات این موضوع هستم که اگر وضعیت سوخت با روند کنونی ادامه پیدا کند، در آینده با بحران انرژی روبه رو خواهیم شد. مصرف با قیمت ارزان قابل کنترل نیست و شیوه کنونی مصرف نیز برای کشور فاجعه است.

    به خدا واگذار می کنم

   وی با تاکید بر اینکه روش من تعامل با بخش های بالادستی و پایین دستی بوده است و از روش های چکشی و ضربتی امتناع کرده ام، توضیح داد: در صنعت نفت بحث های مختلفی از جمله وجود مافیا مطرح می شود که در این راستا فشار گروه های نظارتی در حداکثر خود بوده و حتی انتقام قبلی ها را هم از ما گرفته اند! من در این بخش یک سوال دارم و آن هم اینکه مگر چند نفر از مجموعه پرسنل نفت متعلق به استخدام پیش از انقلاب هستند؟ در این زمینه 3800 نفر از مجموع پرسنل صنعت نفت بیش از 28 سال سابقه دارند که نشان می دهد 5/96 درصد از پرسنل صنعت نفت پس از انقلاب استخدام شده اند؛ یعنی پس از پشت سر گذاشتن تمام روش های گزینش، امتحان و... انتخاب شده اند، ولی نمی دانم چه اتفاقی افتاده که این افراد را به شکل دیگری می بینند! البته قبول دارم که هر جا شیرینی است، مگس ها هم جمع می شوند، ولی آیا همه این طور بوده اند؟ آیا باید انتقام همه این سال ها را در این دو سال بگیرند؟ اگرچه اصولگرایان با تاکید بر نظارت وارد شده اند، ولی باید همه چوب ها را به این دو سال بزنند؟ که انصافا زده اند و من همه آنها را به خدا واگذار می کنم!

/ 0 نظر / 10 بازدید